Alu-frost jest firmą o proekologicznym nastawieniu. Udowadnialiśmy to wiele razy, m.in. montując panele fotowoltaiczne na dachu zakładu czy biorąc udział w sprzątaniu Ziemi. Nasz park maszynowy zaopatrujemy w urządzenia takie jak np. japońska wycinarka Mazak, które korzystają z zaawansowanych technologii, nieszkodzących środowisku. Także w ofercie sprzedażowej mamy akcesoria samochodowe – nakładki na progi i nakładki na zderzaki, dopasowane do samochodów hybrydowych i elektrycznych. Eksperci w dziedzinie motoryzacji są przekonani, że ich globalne upowszechnienie to tylko kwestia czasu. W ubiegłym miesiącu UE ogłosiła, że od 2035 roku na starym kontynencie obowiązywać będzie zakaz sprzedaży samochodów spalinowych.

Electric drive

Electric drive

Przełom na rynku samochodowym

W tym roku nastąpił też przełom na rynku samochodowym. O ile w 2020 roku można mówić o zapaści w tym segmencie gospodarki, o tyle nawet po pierwszym półroczu 2021 roku widać, że nastąpiło wyraźne odbicie. Dane z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wskazują, że wzrost dotyczy także tzw. elektryków. W drugim kwartale 2021 roku ich sprzedaż podskoczyła w Europie o blisko 232 proc.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Ładowanie samochodu elektrycznego

Według statystyk IBRM Samar w maju tego roku po polskich drogach jeździło ponad 25 tys. samochodów z wtyczką – proporcjonalnie więcej hybryd “plug-in” niż typowych elektryków. Najpopularniejsze marki kupowane w naszym kraju to Nissan, BMW, Mitsubishi, Skoda, Volvo, Renault i oczywiście Tesla. W przypadku tej ostatniej skok jest chyba najbardziej widoczny. W 2020 roku amerykański producent sprzedał w Polsce 35 aut, a w pierwszym kwartale 2020 już 269 egzemplarzy. Produkujemy nakładki na progi i na zderzaki dopasowane do niemal wszystkich modeli wymienionych marek.

Tesla

Tesla coraz popularniejsza w Polsce

Nakładki samochodowe do e-aut jadą głównie do Holandii

Prawda jest też, taka, że większość zamówień na akcesoria samochodowe do aut elektrycznych otrzymujemy z zagranicy. Naszym głównym kontrahentem jest Holandia, tam trafia większość nakładek na zderzaki i progi produkowanych w alu-frost do e-aut.

Nakladka do e-auta

Nakładka do e-auta produkcji alu-frost

Polska pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych jest na bardzo odległym miejscu. Lepiej się plasujemy, jeśli chodzi o hybrydy. Według rankingu ACEA obejmującego drugi kwartał 2021 roku, zajmujemy pod względem ich kupna 5 miejsce w UE. W naszej branży producentów akcesoriów samochodowych też jednak daje się już zauważyć zainteresowanie samochodami elektrycznymi – choć na razie nieznaczne. Mamy nadzieję, że z czasem będzie to nie tylko nasz główny towar eksportowy, ale że pojawi się zapotrzebowanie na tego typu akcesoria samochodowe także kraju. Nie ma innego wyjścia – wszyscy musimy być bardziej eko.