Szalejące ceny stali pomieszały szyki wielu przedsiębiorcom, dla których jest to niezbędny do pracy materiał. W alu-frost także mamy duże zapotrzebowanie na stal. Robimy z niej m.in. akcesoria samochodowe, regały gospodarcze, przedmioty do domu i do ogrodu.  Gdyby nie fakt, że udało nam się zawczasu zgromadzić spore zapasy surowca bylibyśmy też w nie lada kłopocie. Ponieważ, mimo, że widać już pierwsze symptomy stabilizacji, sytuacja na rynku surowców jest ciągle bardzo dynamiczna.

Akcesoria samochodowe a ceny stali

Pierwsze wzrosty cen dały się zauważyć wkrótce po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w 2020 roku. Transport z Chinami, które są głównym dostawcą stali, został wstrzymany, magazyny opustoszały. Cała logistyka przestała funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Z kolei późniejsze odmrożenie gospodarki wywołało istną hossę na rynku surowców.

Na początku 2021 roku ceny stali wzrosły dwukrotnie. W maju osiągnęły rekordowe wartości, np. za tonę blachy walcowanej na gorąco trzeba było zapłacić 5 tys. zł, za stalowe pręty żebrowane ponad 4 tys. zł za tonę.  W lipcu ceny przestały piąć się w górę, zatrzymały się jednak na bardzo wysokim poziomie. Odbija się to na rynku usług. Odczuwalne jest to także w naszej firmie, gdzie ceny surowca wpływają na koszty produkcji np. akcesoriów samochodowych (nakładek na progi i zderzaki), a także na wykonywanie przez nas usługi, np. cięcia laserem.

Wzrósł także koszt produkcji akcesoriów samochodowych

W alu-frost wykorzystujemy około 90 ton stali miesięcznie. Na własny użytek oszacowaliśmy jak bardzo w ostatnich miesiącach podskoczyły ceny najczęściej wykorzystywanych przez nas surowców:

  • stal DC01 wzrost prawie 3-krotny;
  • stal gorącowalcowana wzrost prawie 3-krotny;
  • stal kwasoodporna AISI 304 wzrost prawie 2-krotny;
  • aluminium odnotowało wzrost ponad 2-krotny.

Mimo, że koszt materiału potrzebnego do wykonania kompletu akcesoriów samochodowych tj. nakładek na zderzaki i nakładek na progi znacznie wzrósł, nie podnieśliśmy ocen naszych wyrobów!

alu-frost

alu-frost w Sowlanach

Poza tym, że surowce są drogie, zmniejszyła się także ich dostępność. Czasami na zamówioną stal czy stop musimy czekać miesiąc lub dwa. Największy problem jest z kupnem blach DC01 stosowanych w stolarstwie, przemyśle samochodowym czy budownictwie oraz aluminium 5754, spełniającym wymagania niezbędne do zastosowań w zbiornikach ciśnieniowych i rurociągach.

Branża czeka na stabilizację rynku

Na szczęście, w myśl porzekadła: “Przezorny zawsze ubezpieczony” zaopatrzyliśmy się jeszcze w 2020 roku w duże zapasy różnego rodzaju surowców, które najczęściej wykorzystujemy do naszych wyrobów. W związku z tym ani na chwilę nie musieliśmy zawieszać czy ograniczać produkcji. Ba, w okresie tym nawet pozyskaliśmy nowych klientów, którzy zwrócili się do alu-frost z uwagi na to, że w innych firmach nie mogli zrealizować swoich zamówień. Nie mniej – podobnie jak cała branża – liczymy na to, że prawdziwe okażą się zapowiedzi ekspertów, którzy twierdzą, że rynek surowców powinien się z końcem roku ustabilizować. Mamy w planach rozszerzenie produkcji, zamierzamy wprowadzić do oferty nowe wyroby, m.in. opracowane na naszej nowej zaawansowanej wycinarce Mazaka. Potrzebujemy do tego korzystnej i zrównoważonej koniunktury gospodarczej.

brelok

Brelok ze stali alu-frost