Niektórzy już nazwali zimę 2021 zimą stulecia. Być może na wyrost, bo kilka mroźnych dni i pół metra śniegu to jeszcze nie Bestia ze Wschodu, ale faktem jest, że wiele delikatniejszych aut odmówiło współpracy. Przełożyło się to natychmiast na współpracę osiedlową. Znowu, jak za dawnych lat zaczęło się pożyczanie prostowników, sąsiedzkie rozpychanie samochodu, żeby silnik zaskoczył. Zima – stulecia czy nie – solidaryzuje społeczności lokalne jak mało co. A jak już sąsiad z sąsiadem się spotkają przy aucie, to jeden u drugiego zaraz wypatrzy motoryzacyjne ciekawostki i innowacje. W alu-frost posypały się więc zapytania o listwy progowe i nakładki na zderzaki. I zrobił się nam ruch stulecia w interesie 🙂

Czy nakładki samochodowe przydadzą się zimą?

Pytania dotyczyły też tego czy nakładki samochodowe chronią auto przed mrozem i pomagają w odśnieżaniu. Wypowiedział się w tej sprawie nawet prezes alu-frost https://www.facebook.com/alufrostpl/photos/a.913893582058634/3494669183981048/. Ale tak serio, to warto się w nie zaopatrzyć szczególnie w śnieżne zimy. Wszystkie nakładki na zderzaki i listwy progowe alu-forst wykonane są ze specjalnej kwasoodpornej uszlachetnionej odmiany stali, która nie tylko chroni przed zarysowaniami i mechanicznymi uszkodzeniami, ale też przed solą i chemikaliami, w tym także tymi używanymi do posypywania polskich dróg.

Czym sypie się ulice w Polsce?

Określa to specjalne rozporządzenie ministra środowiska. Lista środków, którymi można posypywać drogi w zimie jest krótka. Niechemiczne to piasek i kruszywo. Z chemicznych poza chlorkiem sodu, czyli solą, dopuszczalny jest jeszcze chlorek magnezu i wapnia. Najczęściej stosuje się sól z niedużymi domieszkami innych chlorków. Mimo, że wielu drogowców postuluje opcjonalne używanie piachu (np. w Poznaniu wprowadzono to w życie), to sól drogowa długo jeszcze nie zniknie z naszych szlaków komunikacyjnych, ponieważ jest tania i skuteczna. Choć więc narzekamy na zniszczone buty i przerdzewiałe od tej substancji zderzaki i karoserie samochodu nie ma wyjścia. Musimy pogodzić się z tym, że zimą będziemy mieli do czynienia z niszczycielskim chlorkiem sodu. Można w jakimś stopniu zabezpieczyć przed nim auto, instalując produkowane w alu-frost nakładki na zderzaki i progi samochodu.