Zabłysło wreszcie pierwsze majowe słońce. Kto mógł wyruszył więc na działkę, do lasu bądź na łąkę, by po miesiącach zamknięcia i zimna nacieszyć oczy młodą zielenią. Szukamy ustronnych miejsc, gdzie nie ma tłoku. Pakując samochód na piknik czy wycieczkę i testując pakowność bagażnika – bo przecież musi się zmieścić prowiant, rower, wózek dla dziecka 😊 – łatwo jednak o zarysowania i inne drobne uszkodzenia auta. Na wszelki wypadek radzimy zabezpieczyć newralgiczne punkty, szczególnie narażone na uszczerbek.

Mazda CX-5

Mazda CX-5

Nakładki na zderzak czy progi samochodowe montuje się w kilka minut. Kosztują też niewiele. W alu-frost komplet można zakupić już za około 300 zł (więcej tutaj: https://sklep.alufrost.pl/pl/) . Zabezpieczają natomiast na lata. Warto o tym pomyśleć, także dlatego, że przed nami cały sezon wakacyjny, który większość z nas spędzi podróżując po Polsce. Montaż nakładek może wykonać każdy samodzielnie.

Dzielimy się prostą instrukcją jak to zrobić.

Po pierwsze: dobrze dopasować nakładki na progi samochodowe i zderzak

Kupując nakładki samochodowe wybierzmy te dedykowane naszemu modelowi auta. Nawet drobne niedopasowanie może spowodować, że będą odstawały i np. zarysują powierzchnię lakieru. W przypadku progów samochodowych może to stanowić pewne niebezpieczeństwo, ponieważ łatwo się o nie wtedy zaczepić. Przed montażem przymierzmy jeszcze czy wszystkie części kompletu znajdują się na odpowiednim miejscu. Można nawet delikatnie zaznaczyć (np. ołówkiem) gdzie dokładnie powinna leżeć nakładka. W przypadku zderzaka jest to tyle ważne, że stalowy, długi element dobrze jest nakleić jednym, zdecydowanym ruchem.

Ford Ecposport

Ford Ecposport

Po drugie: starannie oczyścić zderzak i progi

Zanim nakleimy nakładki samochodowe musimy bardzo starannie oczyścić te fragmenty auta, które będą pokrywać. Do odtłuszczenia polecamy benzynę ekstrakcyjną. Sprawdzi się znakomicie. Należy dokładnie przetrzeć nią elementy, które znajdą się pod nakładkami, na przykład przy użyciu papierowych ręczników lub bawełnianego materiału.

Po trzecie: mocno docisnąć nakładki samochodowe

Nakładki samochodowe alu-frost od spodu zaopatrzone są w silną taśmę samoprzylepną. Należy zdjąć z niej papier, po czym precyzyjnym ruchem umieścić je na właściwym miejscu zderzaka. Potem jeszcze mocno dociskamy i gotowe! Te same czynności powtarzamy w przypadku progów samochodowych.

Mercedes Klasa V

Mercedes Klasa V

Jeśli nie uda nam się od razu dobrze wymierzyć, nie odklejajmy nakładki na siłę. Może ulec wtedy deformacji i będzie – krótko mówiąc – do wyrzucenia. Aby ją usunąć najlepiej jest użyć żyłki wędkarskiej. Delikatnie podważamy nakładkę i przesuwamy pod nią żyłkę. Potem starannie usuwamy resztki kleju i można spróbować jeszcze raz. Podobnie postępujemy zdejmując nakładkę na stałe.

Ważne są też warunki w jakich montujemy nakładki. W garażu czy na podwórku nie powinno nic pylić. Optymalna temperatura to 10 – 35 stopni Celsjusza. Kiedy jest dość ciepło klej lepiej łapie. Uważajmy też na ostre krawędzie nakładki. Jeśli nie zachowamy wystarczającej ostrożności możemy się skaleczyć albo porysować karoserię.

Kiedy nakładki samochodowe są już zamontowane, a słońce świeci, można ruszać w trasę 😊.

Peugeot 508

Peugeot 508