W tym roku wiosna ewidentnie się spóźnia. Jeśli więc ktoś nie przygotował samochodu na sezon letni ma jeszcze czas, by tym się zająć. Dla większości kierowców to pewnie rutyna. Ale niektórym, głównie początkującym może pomóc krótki instruktaż, opisujący kilka podstawowych czynności wraz z informacją o tym w co warto doposażyć auto. My zawsze polecamy nasz zestaw akcesoriów samochodowych: nakładka na zderzak i na progi. Zabezpieczy on auto przed zarysowaniami oraz pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Ale wracając do wiosennych porządków…

Honda CR

Honda CR

Po pierwsze: wymieniamy opony

O tym wie nawet laik. Ale po co je w ogóle wymieniać? Głównie z tego powodu, że przy wysokich temperaturach zimowe tracą swoją przyczepność, przez co wydłuża się czas hamowania, a to już może grozić kolizją. W ciepłe dni zimówki zużywają się szybciej, a są droższe, więc wiosną zmieniamy je także dla oszczędności. Coraz większa grupa kierowców przechodzi teraz na opony całoroczne. Jeśli jednak ktoś woli mieć dwa komplety: zimowy i letni, to ich wymiany najlepiej dokonać w momencie, gdy pogoda zaczyna się utrzymywać na poziomie 10 stopni Celsjusza. W zakładzie wulkanizacyjnym cała procedura aktualnie kosztuje ok. 100 zł. Przy okazji dobrze jest sprawdzić, czy opony mają odpowiednie ciśnienie. To też podnosi bezpieczeństwo i daje oszczędność paliwa.

Mazda CX

Mazda CX

Po drugie sprawdzamy układ hamulcowy i wymieniamy płyny

To zabiegi podstawowe i niezbędne, ponieważ zależy od nich bezpieczeństwo jazdy. Zima, szczególnie tak śnieżna jak w tym roku, sól i chemikalia używane przez drogowców nadwyrężają układ hamulcowy. Dlatego warto udać się do mechanika, który sprawdzi w jakim stanie są tarcze i klocki hamulcowe, zobaczy czy nie dochodzi do wycieku płynu hamulcowego i zmierzy temperaturę jego wrzenia. Oceni też sprawność systemu ESP/ABS. Zanim wyruszymy na dłuższą wiosenną wycieczkę sprawdźmy jeszcze i w razie potrzeby uzupełnijmy płyny w chłodnicy, olej silnikowy, płyn hamulcowy. Warto też wymienić na letni płyn w spryskiwaczu.

Fiat Tipo

Fiat Tipo

Po trzecie myjemy i zabezpieczamy auto instalując nakładki samochodowe

Nie obędzie się bez wizyty na myjni. Wiosną dobrze jest zafundować swojemu autu dokładniejszą kąpiel wraz z woskowaniem i czyszczeniem podwozia. Trzeba dokładnie przetrzeć lampy, a w razie potrzeby wymienić żarówki, sprawdzić czy pióro wycieraczki dobrze zbiera brud z szyby. Nie zaszkodzi też posmarowanie uszczelek wazeliną techniczną bądź innym odpowiednim środkiem. Dokładnie i ze wszystkich stron obejrzymy też całą karoserię i zabezpieczmy wszelkie zarysowania, by nie dopuścić do korodowania blachy. Szczególnie narażone są na to takie elementy auta jak progi i zderzak. Łatwo tam o zarysowania, wgniecena itp. Dobrze więc te części poddać specjalnej ochronie. Alu-frost od lat specjalizuje się w produkcji nakładek samochodowych i innych akcesoriów.  Oferujemy zestawy do ponad 40 marek https://sklep.alufrost.pl/pl/ .

Toyota Corolla

Toyota Corolla

W ich skład wchodzą: nakładki na zderzaki i listwy progowe. Ich montowanie jest proste, można to zrobić samodzielnie, a efekt gwarantowany. Po zdjęciu nakładek progi i zderzak wyglądają jak fabryczne. Natomiast koszt takiego zestawu nie przekracza kwoty 300 zł. Warto więc się zastanowić przed latem.