DLACZEGO MAZAK JEST LEPSZY OD INNYCH LASEROWYCH WYCINAREK?

01.11.2021

Wycinarka japońskiej firmy Mazak to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń…

Wycinarka japońskiej firmy Mazak to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń do laserowej obróbki metalu na świecie. W Europie, poza Sowlanami – podobne będzie wkrótce tylko na wyspach brytyjskich. Jego główny atut polega na tym, że jest w stanie wykonać pracę kilku maszyn na raz, do tego z wielką precyzją.

Na przykład tradycyjnie w ślusarstwie gwintowanie robi się przy użyciu gwintownic lub narzynek. Potem otwory obrabia się na frezarce. Mazak robi wszystko sam, wystarczy go tylko odpowiednio zaprogramować. Oszczędza więc czas, a tym samym pieniądze. Do obsługi maszyny wystarczy jeden wykwalifikowany fachowiec, a nie cały zespół. Mazak jest w alu-frost od pół roku i ciągle nas zadziwia swoją funkcjonalnością. Widzimy same mocne strony, na przykład:

Wiercenie termiczne

To pierwsza tego typu wycinarka laserowa z dodatkową głowicą, którą potrafi robić termiczne nawiercenia. Co to daje? Dzięki temu tworzy się dłuższy gwint. To z kolei pozwala na solidniejsze, bardziej trwałe łączenie ze sobą różnych części. Głowica nawiercająca sterowana jest elektronicznie. Posiada cały arsenał narzędzi – dokładnie 8 slotów. Jest też bardzo zrobotyzowana. Po wydaniu odpowiedniej komendy sama instaluje sloty, wymienia, a potem odkłada na miejsce.

Osłona przed odpryskami

Mazak posiada też osłonę zabezpieczającą przez odpryskami (spatter guard), pozwalającą uzyskać tzw. czyste cięcie. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych, trudno dostępnych elementów. Podczas procesu wypalania, w środku nie pozostają zadry ani żadne zabrudzenia. Nie trzeba niczego szlifować ani czyścić. Cały obiekt mimo licznych nawierceń pozostaje gładki. Praca na Mazaku pozwala też na lepszą selekcję materiału oraz odpadu i utrzymanie porządku. Wycinane detale wyjeżdżają na taśmociągu, natomiast odpady maszyna sama wyrzuca na bok.

Oś U

Głowica tnąca (oś U) w Mazaku porusza się po zarysie litery X. Maksymalny zakres jej ruchu to 80 mm. Umożliwia to znacznie szybszą obróbkę i tym samym skraca też czas laserowego cięcia – co najmniej o połowę, a nawet o więcej. Mazak umożliwia też ukosowanie, czyli cięcie rur i profili zamkniętych o przekroju okrągłym, kwadratowym i prostokątnym oraz profili otwartych i specjalnych. Potrafi obrabiać różne kształty otwarte i zamknięte. W alu-frost z Mazaka wyszły np. unikatowe figury szachowe.

Duże i małe elementy

Maksymalna długość obrabianego elementu w Mazaku wynosi 6m. A z drugiej strony nie ma dla Mazaka obiektów zbyt małych. Można na nim wykonać nawet pierścionek o grubości 0,5mm.

Jak mówi Adam Danilczuk, specjalista obsługujący wycinarkę Mazak w alu-forst, najfajniejsze jest w niej to, że ta maszyna wszystko robi sama i w zasadzie nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

Popularne artykuły

01.05.2024

Gratowanie mechaniczne

Nowa usługa w dziale laserowym alu-frost
09.04.2024

Akcesoria samochodowe do nowości na rynku automotive

Nakładki progowe i na zderzak do nowych modeli aut już dostępne
21.03.2024

5 kluczowych aspektów, które warto poznać przed zakupem używanego auta

Sprawdź na co zwrócić uwagę, przed zakupem auta na rynku wtórnym